Pavel Mára

Výstava velkoformátových fotografií na 15. ročníku Fotofestivalu Moravská Třebová (muzeum Moravská Třebová, Svitavská ulice)

Pavel Mára (nar. 1951) v sedmdesátých letech absolvoval na FAMU obor fotografie a kamera, od té doby se věnuje ve své volné tvorbě především fotografickému zátiší, portrétu a aktu. V současnosti rovněž vyučuje na Institutu tvůrčí fotografie Slezské university v Opavě. Jeho dílo zahrnuje více než dvacet pět černobílých i barevných cyklů: objevují se zde jak abstraktní geometrické formy (Mechanická zátiší, 1976-84), tak i abstrahující figurální kompozice (Corpusy ’88, Mechanické corpusy z 90. let, Negativní hlavy z roku 2010 aj.). Určitý protipól k tomuto stylu tvoří realistické záznamy lidských figur a tváří (Triptychy z počátku 90. let či intimní komparace Rodina: Triptychy, 1991 a 2011). Mára ale experimentuje také s aplikacemi fotografie do nejrůznějších materiálů (serigrafie, lepty do kovových a skleněných desek, transparentní filmy: cyklus Torza 1983-85), v 90. letech využívá ve svých pracích i fotografickou emulzi nanesenou na plátno (Figury ’86 adjustované na blindrámy), později plátno sochařsky modeluje a přichycuje hřeby k pevné podložce (Roušky, 1989). Současnou paralelou těchto postupů jsou pigmentové tisky na plátně z roku 2009 (Memory).


Mára_Hlava I_1997_internet

Pavel Mára se zúčastnil více než sta společných expozic, včetně mnoha prestižních souborných výstav české fotografie doma i v zahraničí (nejnověji např. na právě probíhající výstavě Vnitřní okruh v současné české fotografii v Muzeu umění Olomouc). Připravil i čtyři desítky samostatných prezentací: v současnosti vystavuje v kostele Církve československé husitské ve Vysokém Mýtě (do 31. 8. 2014).

Koncem roku 2013 se představil v Paříži dvěma paralelními výstavami: Le Corps objet v Českém centru (v rámci veletrhu Paris Photo) a Corps accords v galerii Délire en formation (v rámci festivalu Photo Saint-Germain-des-Prés). Výběr fotografií z pařížských prezentací je jádrem i jeho výstavy na letošním Fotofestivalu v Moravské Třebové.

 

www.pavelmara.cz