O tom, jaké místo má fotografie v reklamě, bude přednášet Jan Rambousek

Na jednom z přednáškových bloků Fotofestivalu Moravská Třebová se představí také fotograf a konceptualista Jan Rambousek. Mluvit bude především o reklamní fotografii, jejím významu pro tvorbu reklamy a zároveň, jak bývá fotografie při této činnosti často odsouvána na druhou kolej.

Kým tento třiadvacetiletý umělec z Plzně vlastně je? V internetovém prostoru o něm příliš informací neobjevíte, pokud nezadáte jeho pseudonym Mr.Pixel. Samotné fotografie jsou pouze druhotnou součástí jeho tvorby a jen jednou z mnoha činností, jimž se věnuje. Své místo má však Rambousek především v oblasti grafického designu. Loga, tiskoviny nebo reklamy vytvářel pro významné české i zahraniční skupiny, jako například ČEZ, Becherovka, MTV, Renault nebo Nike. Vlastně i na otázku, jakým tématům se věnuje nejvíce, odpovídá, že reklamě. Naopak focení modelek a módních akcí obecně se zásadně vyhýbá.

Kromě samotného fotografování se Rambousek zabývá vývojem a prodejem specializovaného softwaru pro automobilový průmysl VirtualRig Studio. K dalším činnostem tohoto umělce patří postprodukce, tedy následné upravování fotografií před tím, než se dostanou na veřejnost. Pro retušování snímků založil společnost Playground, v rámci níž vytvořil projekty například pro ČSOB, Allianz anebo Radegast. Za zmínku určitě stojí, že již od svých dvanácti let se Rambousek pracuje s 3D grafikou, kterou se využívá k dotvoření obrazu a k navození co možná nejvěrohodnějšího pocitu skutečnosti.

„Všechno si je velice blízké, takže se ideálně snažím tyto věci kombinovat,“ říká Rambousek na adresu činností, kterým se věnuje.

Rambouskův web? Něco mezi blogem a portfoliem

Pokud se více zaměříme na Rambouskovu fotografickou činnost, doporučuji návštěvu jeho fotoblogu, který najdete na adrese www.janrambousek.com. Rambousek tyto stránky označuje jako „něco mezi blogem a portfoliem“. Řekla bych, že stránky potěší především světoběžníky, ti si mohou prohlédnout fotky například z Turecka, New Yorku, ale také Austrálie. Na otázku, proč právě tyto destinace, Rambousek odpovídá: „Tak Evropu každej zná.“ Stránky podle svých slov spustil teprve nedávno a zatím se mu nechtělo doplňovat všechny fotografie, které kdy pořídil.

Podíváme-li se na samotné snímky, zdá se, že Rambousek fotí raději budovy a ulice nežli osoby a občas se rozhodne publikovat také práce, které obsahují jeho osobní vzpomínky, například na let helikoptérou nad Manhattanem nebo letecký pohled na Moskvu. Občas snímky vyvolávají spíše umělecký dojem, než aby vypovídaly o náladě zobrazeného místa. V některých případech snímky působí poněkud neuspořádaně, spíše jako náhled do domácího alba, ve kterém nesmějí chybět základní pohlednicové fotky, jako chrám Vasila Blaženého v Moskvě a pohled na Leninovo mauzoleum. Podle Rambouska je však na webu soukromých fotografií zlomek a většina snímků vznikla pracovně.

V roce 2005 zastával autor názor, že jeho fotografie žádné praktické využití nemají. „Zatím se snažím najít svůj styl, který by mně vyhovoval, takže experimentuji,“ řekl tehdy v rozhovoru pro časopis ABC. V současné době se začíná zaměřovat i na přípravu soukromých projektů a přemýšlí o autorské výstavě. „Nicméně, projekt to je trochu větší a dřív než za rok to nebude,“ tvrdí umělec.

Tereza Holanová