Moravská Třebová

Fotofestival Moravská Třebová

Ačkoliv tomu název města nenapovídá, Moravská Třebová se nachází ve východních Čechách. Je však třeba dodat, že velmi těsně. Leží totiž na pomyslné hranici Čech a Moravy a o tom, kam vlastně patří, se mnohokrát vedly diskuse. Přestože ve městě, které v roce 2007 oslavilo 750 let, žije pouze jedenáct tisíc obyvatel, mnozí lidé z celého Česka jej znají. Proč? Někteří se vzpomenou na punk-rockový festoval Pod Parou, postarší trampové na Moravskotřebovský Bramborák. Příznivci fotografie znají zdejší fotografický festival nebo Galerii umělecké fotografie. Ti, kdo se zajímají o starověký Egypt, vědí, že je ve zdějším muzeu k vidění mumie princezny Hereret, která patří k nejvýznamnějším exponátům v republice.

Mnozí z těch, kteří do Moravské Třebové zavítali náhodou, s překvapením zjišťují, jak živé toto nepříliš rozlehlé město je. Zámecké kejkle a kratochvíle nebo Mikulášský jarmark už patří ke každoročnímu folklóru, kromě toho je možné ve městě pravidelně poznávat také kulturu zahraniční – v rámci představení souborů a umělců z partnerských měst, jimiž jsou slovenská Bánská Štiavnica, holandský Vlaardingen a německý Staufenberg. Dále ve městě působí například volné sdružení výtvarníků Welen, Klub přátel hudby, několik kapel, za zmínku stojí Metallica revival, Lotus nebo Proč ne band. Především mladší generace také navštěvuje koncerty v klubu Duku Duku. Ze slavných rodáků, kteří město proslavili v kulturní oblasti, mohu jmenovat herce Pavla Trávníčka nebo operní zpěvačku Elišku Weissovou.

 Fotofestival Moravska Trebova

Kromě pravidelných akcí všech možných žánrů, nabízí Moravská Třebová i kamenné kulturní dědictví. Jedná se o náměstí, jemuž dominují renesanční radnice a morový sloup, měšťanské domy s gotickými klenbami, dřevěné schody mrtvých a křížovou cestu vedoucí ke Kalvárii, zámek, ve kterém se kromě pěti stálých expozic nachází také sídlo městské knihovny a základní umělecké školy, nebo několik kostelů. Historický střed města patří společně s Křížovým vrchem mezi městské památkové reservace. Město nabízí také příznivé podmínky pro vzdělávání, ne nadarmo se mu v době renesance říkalo Moravské Athény. Kromě tří základních škol tu najdete gymnázium, které vzniklo roku 1803, střední hotelovou a integrovanou školu a střední odborné učiliště, nebo také jedinou vojenskou střední školu v Česku.

Na své si v Moravské Třebové přijdou také milovníci sportu. Okolí města je vhodné pro turistiku i cyklistiku. Na kopci Pastvisko se nachází rozhledna Pastýřka, z níž lze za dobrého počásí pozorovat Orlické hory nebo Jeseníky. Dalšími vhodnými cíli jsou zřícenina hradu Cimburk v nedalekém Městečku Trnávka, region Malé Hané nebo Mladějov na Moravě, kde lze obdivovat parní lokomotivy. Pro ty, kteří dávají přednost občasnému nebo pasivnímu sportu, je určený aquapark, atletický, hokejový nebo fotbalový stadion.

Moravská Třebová je dobře dopravně dostupná. Dojet sem můžete vlakem, cesta z České Třebové trvá přibližně čtyřicet minut, nebo autobusem, dobré spojení je například do Hradce Králové, Brna nebo Olomouce.

http://www.mtrebova.cz/