Mikko Haiko / Heartland

Mikko_Haiko_matti_smokes_and_antti_shootsNisola, Finsko. Místo vzdálené 25 000 světelných let od mléčné dráhy a 700 kilometrů pod polárním kruhem. Někde mezi Švédskem a Ruskem.

Po několik let jsem dokumentoval své rodiště na finském venkově ve vesnici Nisola poblíž ruských hranic. S každým snímkem jsem se snažil zachytit identitu místa, ve kterém cítím silné sepětí přírody s lidmi.

mikko_haiko_drinks_after_sauna

Svým způsobem vytvářím rodinné album, něco jako fotky anglického fotografa Richarda Billinghama z devadesátých let. Ovšem zatímco Billingham se soustředil na členy své vlastní rodiny, má práce se zaměřuje na smysl místa, a to místa jakožto rozpoložení mysli.

Fotografie je pro mě ready-made uměním. Všechny obsahy a symboly už totiž existují v realitě samotné. Já jen rámuji a zdůrazňuji myšlenky pomocí svého fotoaparátu.

Mé fotografie jsou vlastně takové mosty mezi vnitřními a vnějšími světy. Sdílí identitu místa a lidí. John Constable, britský romantický malíř kdysi řekl, že „svá místa“ maluje nejlépe on sám. A já jsem takovým svým vlastním místem.

 

MIKKO HAIKO (*1989, Finsko)

Studium:

Fotografie (Aalto University of Arts, Design and Architecture; Helsinki, Finsko)

 

Mikko žije a pracuje v Helsinkách. Hlavním tématem jeho umělecké práce je dialog mezi lidmi a přírodou spolu s decentními stopami, které na sobě vzájemně zanechávají.

 

text Mikko Haiko

překlad Simona Lacinová