Končíme

 

FAMU Mojmir Bures

Milí příznivci Fotofestivalu Moravská Třebová,

máme pro Vás jednu důležitou zprávu. Vedení Kulturních služeb města Moravská Třebová se rozhodlo změnit koncepci fotofestivalu a nepokračovat dál ve spolupráci s naším týmem, který festival pořádal posledních 5 let.

Máme za sebou 5 úspěšných ročníků, během kterých se nám dle reakcí návštěvníků i odborné veřejnosti podařilo festival výrazně profesionalizovat a zajistit mu mezinárodní přesah. Snažili jsme se reflektovat současnou fotografickou scénu a představit široké veřejností jak je dnešní generací fotografie ve světě vnímána. To vše s úctou k tradici zakladatele festivalu Rudolfa Zukala. Naším velkým cílem bylo stát se v budoucnu respektovaným uměleckým festivalem, nikoli festivalem komerční fotografie. Co považujeme za velký posun festivalu, bylo propojování profesionálních a amatérských fotografů, a to především v rámci tzv. otevřených výběrů, do kterých se nám každý rok hlásilo až 40 lidi, z nichž jsme oficiálním hodnocením vybírali ty nejkvalitnější po stránce umělecké i po stránce technické. Spolupracovali jsme s profesionálními i amatérskými fotografy z celé republiky, uměleckými a fotografickými školami a přivezli inspirující výstavy a autory z  Francie, Finska, Estonska, Polska, Německa, Slovinska a dalších zemí. Z těchto důvodů jsme z vlastní iniciativy na stránkách festivalu vytvořili anglickou verzi s pravidelnými překlady. Každý rok jsme festivalu – tudíž i městu Moravská Třebová zajistili PR kampaň v celonárodních médiích (děkujeme všem mediálním partnerům a kolegům) od České televize, přes Lidové noviny, až po Hospodářské noviny a odborné tituly.

V tuto chvíli nevíme, co s festivalem přesně bude, dle našich informací ale bude vytvořen nový web, nová Facebook stránka i nové logo. Je velice pravděpodobné, že dojde k výraznému odklonu od směřování, které jsme se festivalu snažili za ty roky dát. Mezinárodní přesah a opravdová umělecká kvalita bohužel není to, co je pro nové vedení KS prioritou.

Chtěli bychom na tomto místě moc poděkovat všem partnerům, vystavujícím, spolupracovníkům a fanouškům, že stáli všechny ty roky při nás a fandili nám. Dělali jsme to opravdu z lásky k fotografi a k Moravské Třebové. Jmenovitě bychom rádi poděkovali Jindrovi Kosovi z Kulturních služeb města Moravská Třebová, který to s námi celých 5 let táhl jako jediný z KSMT a byl pro nás nepostradatelnou oporou.

Dovolte nám ještě trochu širší zamyšlení – Vedení města se často ohání deklamacemi, jak městu chybí mladí lidé, jaká je škoda, že jich z města tolik odchází. Proti tomu ale stojí realita – mladí lidé z Moravské Třebové 5 let ve svém volném čase připravují akci, která mnohonásobně překračuje hranice města, kraje, i republiky, za tuto práci nemají žádnou nebo minimální odměnu, přesto ale akci organizují – snad v dobré víře, že je třeba svému rodnému městu něco dobrého vrátit. Místo alespoň elementárního vděku a podpory jsme se ale dočkali jen konstatování, že už naše práce není třeba a že se připravuje koncept jiný. Na email adresovaný členům rady města jsme nikdy reakci nezískali. Ze všeho nejvíc nás mrzí, že nad kvalitou a chutí jít dopředu zvítězila maloměstská omezenost a nezájem dozvědět se více.

Naší stávající Facebookovou stránku i web necháme nadále funkční, tento příspěvek je ale bohužel asi tím posledním, co se tu objeví. Děkujeme za podporu všem vystavujícím, soutěžícím, ale i maminkám a babičkám za pravidelný catering.

 

Z lásky k fotografii

 

Olga Vrbíková (PR v oblasti kultury),  Lucie Mičková (PR v oblasti kultury), Mojmír Bureš (student fotografie FAMU), Nicole Sivek (produkční v oblasti fotografie a videa), Simona Lacinová (studentka managementu v kultuře), Martin Huňař (designér a ilustrátor, absolvent TUL), Tereza Křenová (studentka FAMU, produkční televizních pořadů), Marika Gotwaldová (copywritter), Štěpán Jílek (designér a absolvent FAVU VUT) a celá řada dalších zapálených lidí…