Evelin Kask / On Being

on_being_kask1

Další fotografkou, která se představí v rámci letošní expozice na Fotofestivalu Moravská Třebová, je Evelin Kask. Soubor On Being, na kterém začala pracovat loni v létě při příležitosti spolupráce s francouzským fotografem Antoinem d’Agata, podle autorčiných slov vyjadřuje „absurditu lidského bytí ve světě, každodenním životě a zároveň pojednává o útěku z něj.“

Svět je absurdní. Bůh neexistuje. Člověk je svobodný a z této svobody se rodí zodpovědnost. Zodpovědnost s sebou nese břemeno. Hned za ním strach a z tohoto strachu se pozvedá síla. Často si představuji, jaké to je, stát na kraji útesu. Překročit přes okraj, či nepřekročit. „On Being“ vyjadřuje absurditu lidského bytí ve světě, každodenním životě a zároveň pojednává o útěku z něj.

Pomocí dokumentárních snímků a autoportrétů se snažím vypořádat s  nudnou svázaností a strachem z nahodilosti. Pozoruji lidi, které předem neznám. Většinu z nich jsem potkala úplnou náhodou. Zrodilo se mezi námi spojení a vlastně ani vždy nedokážu vysvětlit proč. Reflektuji sebe samotnou do ostatních a pak se vnímám jejich prostřednictvím.

Ráda se vymezuji způsoby, které se na jednu stranu rozcházejí, zároveň však podporují souznění. Hledám klíč k vysvětlení své vlastní existence. Ten mi však stále utíká a vzdaluje se. Můžu hledat a hledat, nic není konečné. Jedinou „jistotou“ je čirá iluze – bezpečný úkryt, ve kterém spolu vzájemně působí zkostnatělé společenské role a modely. Hovoří stejným jazykem a zoufají si, že v životě nejsou žádné možnosti. Přeji si, aby loď, která kolem mne občas proplouvá a jež občas sama řídím, proplula kolem tohoto úkrytu.

Jako fotografka jsem vždy zkoumala svět, který mne obklopuje, a dostala se tak až k otázkám celosvětového vývoje. Práce na souboru On Being mi otevřela novou dimenzi, v níž se fotoaparát stal nástrojem pro sebevyjádření.

on_being_kask2

EVELIN KASK (*1989, Estonsko)

Studium:

Fotografie (Aalto University of Arts, Design and Architecture; Helsinki, Finsko)

Evelin je členkou oceňované skupiny finských dokumentárních fotografů  Collective 11. V současné době žije ve Finsku.

 

text Evelin Kask
překlad Simona Lacinová