Do konce srpna můžete ve Třebové zdarma navštívit čtrnáct fotovýstav

Libuše Jarcovjáková vzpomínala, jak vypadal Berlín před dvaceti lety, Jaroslav Kučera promítal unikátní fotografie z první světové války. Takto vypadal první den dvanáctého ročníku Fotofestivalu Moravská Třebová. Na slavnostní zahájení, které se uskutečnilo 25. června, přijela s výjimkou Sáry Saudkové většina fotografů, jež se letošního fotofestivalu zúčastnili. V hodinových přednáškových blocích vyprávěli o své tvorbě, o tvářích a místech, které je inspirovaly, často se obraceli do minulosti a porovnávali možnosti před pár desítkami let a dnes.

Libuše Jarcovjáková představila krátký průřez svojí tvorbou, která začala v tiskárně, kde musela před nástupem na FAMU pracovat, pokračovala v komunistické Praze a pak se přesunula do Západního Berlína. Tam autorka poprvé odešla v roce 1985. Jarcovjáková zavzpomínala na to, jak zpočátku neznala jazyk, nebo na lidi, které v Kreuzbergu potkávala, a poté se přenesla do Berlína, který navštívila letos. Na svých fotografiích ukázala, jak se změnila nálada ve městě, a připojila postřeh, že na rozdíl od Česka tam život plyne líně a nikdo nespěchá.

Zcela jinému tématu se věnoval Jaroslav Kučera, z jehož tvorby jsou známé především fotografie historické architektury a snímky lidí, s nimiž se v Česku nebo jihovýchodní Evropě setkal. Na fotofestivalu se ale věnoval další oblasti své tvorby. V prvním bloku představil témata, která kdy fotografoval. Sem patří například černobílé snímky osob, jež často působí zranitelně a opuštěně a přesto z nich vyzařuje jakási neúprosnost. V druhé části Kučerovy přednášky přišly na řadu snímky první světové války.

Kučerova sbírka dochovaných fotografií představuje největší svého druhu v Česku i ve světě. Tyto fotky, o kterých Kučera v Moravské Třebové mluvil, byly před dvěma lety dokonce vystavené v Tereziánském křídle Starého královského paláce na Pražském hradě. Promítání téměř sto let starých snímků, jejichž autoři zachytili například operaci hlavy, Kučera doplnil o historické reálie.

Válečnou tématiku vystřídala reklamní fotografie, o níž hovořil teprve třiadvacetiletý fotograf a konceptualista Jan Rambousek. Ten se věnuje především oblasti grafického designu, ve kterém působí pod přezdívkou Mr.Pixel. Na své přednášce v Moravské Třebové přiblížil, jak lze využít 3D grafiku v komerční sféře, jako příklad použil reklamu na Staropramen, na jejíž tvorbě se podílel.

Kromě odborných přednášek bylo otevření fotofestivalu doplněné také o vystoupení moravskotřebovského pěveckého sboru Fermáta. Kromě toho si zájemci o fotografii mohli koupit publikace Jaroslava Kučery, případně trička a odznáčky s logem festivalu. Výstavy potrvají do konce srpna. Snímky Sáry Saudkové, Libuše Jarcovjákové, Jaroslava Kučery, ruských studentů fotožurnalistiky a nejvýznamnějších českých fotoklubů jsou k vidění ve výstavní síni zámku, na radnici nebo v muzeu. Kompletní seznam výstavních míst a informace o otevíracích dobách najdete na internetové stránce www.fotofestivalmt.cz. Jednotlivé expozice budou zdarma ke zhlédnutí až do konce srpna. Všechny výstavy jsou poměrně malé, takže na jejich návštěvu rozhodně nepotřebujete celé odpoledne.

Osobně mohu doporučit Libuši Jarcovjákovou a Jaroslava Kučeru v Městském muzeu, Fotoklub Černá slunečnice v prostorách radnice a Sáru Saudkovou na zámku. Za zhlédnutí stojí také několik fotografií v mázhausu Pracovního úřadu na Cihlářově ulici, které jsou vzpomínkou na zakladatele fotofestivalu Rudolfa Zukala, který v prosinci 2010 zemřel.

Tereza Holanová