ANTONÍN KRATOCHVÍL / SIDESHOW

s5-21Doposud nezveřejněná série černobílých snímků s podtitulem Sideshow vás vtáhne do prostředí americké lidové zábavy. Antonín Kratochvíl tyto fotografie pořídil na Floridě a v Severní Karolíně, v období 70. a 80. let. Dokumentují svět pouličních herců, akrobatů, hadích žen či polykačů nožů, kteří kolemjdoucím za peníze ukazují svá bizarní cirkusová čísla.


Antonín Kratochvíl: „Na Floridě jsem fotil více než půl tuny vážícího Texasana. Od roku šedesát sedm se kvůli své tloušťce přestal pohybovat. Celé dny a noci trávil v gigantické posteli, která se nacházela uprostřed jeho přívěsu, jehož dvě strany byly vyrobeny ze skla. Chodívali se na něj koukat zvědavci z celé Ameriky…“

s5-21
V současnosti je Sideshow mizícím kulturním fenoménem.

 

O AUTOROVI

Antonín Kratochvíl je česko-americký portrétní a reportážní fotograf, který se věnuje také filmové a knižní tvorbě. Narodil se v roku 1947 v Lovosicích, kde jeho otec vlastnil fotoateliér. V roce 1949 musela rodina Lovosice opustit, otec byl donucen pracovat v továrně. Antonín Kratochvíl vyrůstal v pražském Karlíně. Z politických důvodů nemohl studovat, a tak v roce 1967 emigroval do zahraničí. Vystudoval Akademii Gerrita Rietveltda v Nizozemsku. V roce 1972 odešel do Spojených států, kde fotografoval pro prestižní noviny a časopisy (Playboy, Penthouse, Vogue, Rolling Stone, Los Angeles Times Magazine nebo Newsweek). Věnuje se především dokumentární fotografii, za kterou byl mnohokrát oceněn. Vydal také několik knižních publikací.

IMG_9624

  • 1999: Časopis American Photo Kratochvíla zařadil mezi sto nejvýznamnějších fotografů světa.
  • 2001: Spoluzakládá fotografickou agenturu VII, která je zaměřena na reportážní fotografii.
  • 2002: Již potřetí vyhrává cenu WORLD PRESS PHOTO.
  • 2005: Podílí se na realizaci dokumentárního snímku „Beyond Words: Photographers of War“.
  • 2009: Zahrál si ve filmu Jana Hřebejka Kawasakiho růže, kde ztvárnil výraznou roli sochaře – emigranta, za níž byl nominován na Českého lva za vedlejší mužskou roli.
  • 2010: Nominace na filmovou cenu Emmy Award za dokumentární film „ Starved for Attention“.
  • 2011: Navrací se do Čech, kde žije a pracuje.
  • 2015: Stává se držitelem titulu „Osobnost české fotografie 2014 za dlouhodobý přínos fotografii“.
  • Antonín Kratochvíl je ženatý, má tři syny.

Více informací na: www.antoninkratochvil.com.