Vyzkoušejete si svoje lomo na Fotofestivalu

Lomografie a záliba ve focení na analogový film vůbec je velkým comebackem a kultem nejen mezi mladými lidmi. Pod vlivem tohoto trendu vznikají skupiny organizující fotografické workshopy a výstavy.

Základem lomografie se stal jednoduchý, sovětský kompaktní fotoaparát LOMO LC-A vyráběný továrnou Leningradskoje Optiko-Mechaničeskoje Objediněnije. Tento fotoaparát se na začátku 90. Let stal legendou, především v Rakousku, mezi umělci, kteří se dobrovolně omezují na jednoduché technické možnosti tohoto aparátu a pokoušejí se o uměleckou fotografii oproštěnou od technických aspektů. Jeho popularita je doteď tak vysoká, že se dále vyrábějí nové verze a barevné varianty re-disignu staré značky. Snímky pořízené tímto přístrojem a celý kult se pro svou specifičnost nazývá lomografie. V roce 2012 vyšla značka na trh také s kamerou LomoKino, zaznamenávající na klasický analogový 35 milimetrový film. Tato kamera je nyní běžně dostupná.

Základní a nejpoužívanější principy lomografie:

1. Své LOMO si berte všude s sebou.

2. Používejte jej kdykoliv – ve dne i v noci.

3. Lomografie není překážkou ve vašem životě, ale jeho součástí.

4. Střílejte od boku.

5. K objektu, který chcete lomografovat se přibližte co nejvíc.

6. Nemyslete.

7. Buďte rychlí.

8. Nemusíte vědět předem, co zachytíte na film.

9. Nemusíte to vědět ani potom.

10. Nedělejte si starosti s pravidly.

V rámci zahájení 13. Ročníku Fotofestivalu Moravská Třebová Vás čeká workshop, jehož start je naplánován na 9,30. Na jeho začátku Vám zapůjčíme fotoaparáty s jednoduchým výkladem o jeho užití a instruktáží k zadání workshopu. Fotoaparáty s nafoceným materiálem vysbíráme tentýž den večer, po domluvě i v neděli. Speciálně pro mladé účastníky workshopu máme exklusivní příležitost, jejíž náplň se čtenáři dozví na stránkách Fotofestivalu, až na základě finálního výběru.

Oficiálním meeting pointem pro lomografii je také Designshop a Café LEPORELO+ v Domě umění města Brna, který je zároveň jediným kamenným obchodem s tímto sortimentem na Moravě a fotoaparát si zde můžete dokonce i zapůjčit. www.leporeloplus.cz.

Text: Olga Vrbíková